Co dělají vaši zaměstnanci na počítačích?
MENU

Na co se nejčastěji ptáte

Všechny dotazy vám rádi zodpovíme – předtím se ale
podívejte, zda odpověď nenajdete už na této stránce.

Co je to OptimUser a co dělá?

OptimUser je aplikace, která umožňuje sledovat pracovní činnost uživatelů a její statistiku posílat průběžně na váš počítač. Dostanete do ruky přesné informace o každém uživateli i přehledy pro celou firmu.

Jakým způsobem je zajištěno sledování uživatelů?

Pomocí lokálně nainstalovaného programu se sledují běžné činnosti uživatele na počítači: aktivní práce v aplikacích, čas strávený prohlížením internetových stránek a nečinnost uživatele (pauzy). Monitoring uživatelských aktivit probíhá na pozadí a uživatel není na činnost programu ničím upozorňován.

Pro koho je OptimUser určen?

Zejména pro malé a střední firmy, kterým pomáhá zlepšit pracovní morálku a výkonnost. Informace získané monitoringem mohou také sloužit pro vyhodnocení efektivity využívání výpočetní techniky či jako rodičovská kontrola využívání počítače dětmi.

Je nasazení OptimUser legální? Mohu tento nástroj použít bez vědomí zaměstnanců?

Ano, můžete. Podle ustanovení §316 zákoníku práce má zaměstnavatel právo přiměřeným způsobem kontrolovat, zda jeho zaměstnanci nepoužívají jím svěřené pracovní prostředky k soukromým účelům.

Jak je software licencován?

OptimUser je licencován podle počtu sledovaných počítačů. Počítač, na kterém se data vyhodnocují, je automaticky také vyhodnocován – pokud není jeho sledování vypnuto.

Poznají uživatelé, že jsou monitorováni?

Ne. Monitoring aktivit probíhá na pozadí, uživatel není na činnost programu ničím upozorňován. Díky nízkým nárokům na provoz žádným způsobem neovlivňuje práci.

Potřebuji ke zprovoznění OptimUser zástupce IT oddělení?

Ne. Instalaci můžete provést sami, je velice intuitivní. Potřebujete pouze dostat software na počítače zaměstnanců. To provedete manuálně (např. pomocí flash disku) nebo využijte firemní síť.

Co je sledováno, když mám otevřených více oken?

Aktivita je sledována vždy jen v jednom okně, které je aktivní – tam kde je kurzor myši.

Mohu OptimUser bezplatně vyzkoušet?

Ano – stáhněte si zkušební verzi. Ta je plně funkční po dobu 7 dnů pro maximálně 3 uživatele. Zdarma si tak ověříte kvalitu všech vlastností OptimUser.

Mám nárok na technickou podporu?

Samozřejmě – a to jak pokud využíváte zkušební verzi OptimUser či vlastníte plnohodnotnou licenci.

Jaké platformy OptimUser podporuje?

OptimUser lze nasadit a provozovat na počítačích s operačním systémem Microsoft XP SP3 a vyšší.

Rád bych OptimUser využíval na více než 25 stanicích. Je to možné?

Ano, je to možné – kontaktujte prosím obchodní podporu sales@sodatsw.cz.

Jaké jsou rozdíly mezi monitorováním samostatného počítače a více počítači?

Při použití programu OptimUser na jednom počítači není nutné řešit generování instalačních balíčků pro monitorované počítače – statistiky se budou ukládat přímo na daném počítači, který je sledován.Při použití programu OptimUser ve firemním prostředí doporučujeme nejdříve provést instalaci na počítač, který bude sloužit pro vyhodnocování dat a bude sbírat statistiky z monitorovaných stanic. Po instalaci OptimUser na vyhodnocovací stanici doporučujeme projít průvodce nastavením, který následně vygeneruje instalační balíčky pro klientské stanice. Vygenerovaný instalační balíček pak instalujte na stanice, které si přejete sledovat. Po dokončení instalace na monitorovaných stanicích pak není nutné provádět jakékoliv nastavení – stanice začnou automaticky monitorovat činnosti uživatelů a posílat statistiky na vyhodnocovací stanici.

Co musím udělat, abych mohl monitorovat jiné stanice?

Po instalaci OptimUser na vyhodnocovací stanici a dokončení průvodce nastavením vám bude vygenerován instalační balíček pro klientské stanice, který se bude jmenovat „OptimUser_Client_.exe“ a ve výchozím umístění je uložen ve složce „C:\Program Files\OptimUser\db\Installation“. Vygenerovaný balíček pro klientské stanice již obsahuje nastavení pro komunikaci s vyhodnocovací stanicí a další údaje potřebné k provozování (např. licenční číslo). Takto vygenerovaných balíček je potřeba nainstalovat na monitorované stanice.Možnosti jsou tyto:

  • Ruční instalací balíčku na lokální stanici – soubor uložím na USB a instaluji na jednotlivé počítače
  • Skrytou instalací balíčku na lokální stanici, kdy lze instalaci spustit s parametrem /q
  • Pomocí doménové politiky (GPO) s parametrem /q
  • Vzdáleně např. pomocí nástroje PsExec: PsExec.exe -i -s OptimUser_Client_1.0.1088.0.exe /q
Potřebuji k provozu OptimUser server?

Není vyžadován. Informace získané od uživatelů lze posílat do vyhodnocovací stanice v rámci sítě, pokud jsou počítače propojeny nebo prostřednictvím internetu. OptimUser používá „cloud“ technologii.

Jak často se vytváří a přenáší statistiky o činnostech uživatelů?

Nasbírané informace jsou rozděleny po hodinových statistikách (například od 08:00 do 09:00). Tato statistika se vytváří obvykle do 10 minut po uplynutí dané hodiny (např. v 09:10), na lokální stanici je pak dostupná po několika minutách.
Pokud se statistiky posílají přes internet (tedy přes cloud), na vyhodnocovací stanici bude statistika dostupná během 20-25 minut (nejpozději tedy v 9:25).
V případě zasílání statistiky přes místní síť je statistika dostupná na vyhodnocovací stanici do 15-20 minut (tedy např. v 9:20).

Jak spustit vyhodnocovací rozhraní programu OptimUser?

Při instalaci programu OptimUser je nabídnuta možnost pro vytvoření zástupce na plochu a do programové nabídky Start.
Pokud zástupce nebyl vytvořen, rozhraní OptimUser můžete spustit pomocí souboru „OptimUser.exe“, který se standardně nachází v umístění „C:\Program Files\OptimUser\bin\GUI\“.
Pro přístup do vyhodnocovacího rozhraní OptimUser je vyžadováno heslo, které jste si vytvořili po instalaci OptimUser na vyhodnocovací stanici.

Jak lze označovat činnosti uživatelů za žádoucí a nežádoucí?

Ve vyhodnocovacím rozhraní OptimUser je po kliknutí na uživatele nebo na souhrn (za celou skupinu uživatelů) možné označovat aplikace i webové stránky za žádoucí, neutrální (výchozí stav) nebo nežádoucí. Stačí v tabulce Web nebo Aplikace kliknout na vybranou položku (lze označit i více položek, také pomocí zkratky Ctrl + A) a vybrat si požadovanou kategorii.
Označená činnost se pak bude zobrazovat u všech uživatelů, kteří mají stejnou činnost (např. aplikaci Průzkumník Windows) dle zvolené kategorie (např. jako žádoucí). Změny po označení činností se tedy promítnou globálně pro všechny uživatele a označení lze kdykoli měnit.

Podle čeho jsou ve vyhodnocovacím rozhraní OptimUser rozlišeni uživatelé?

OptimUser pracuje s přihlašovacími jmény sledovaných uživatelů, u kterých si zároveň eviduje název počítače nebo domény (ve firemním prostředí). Ve vyhodnocovacím rozhraní OptimUser se zobrazují názvy pouze těch uživatelů, od kterých jsou dostupné informace o sledovaných aktivitách.
Na vyhodnocovací stanici se tedy automaticky načtou uživatelé ze sledovaných stanic, která posílají data vyhodnocovací stanici.

Jaké internetové prohlížeče jsou monitorovány?

OptimUser podporuje sledování navštívených stránek u prohlížečů Microsoft Internet Explorer od verze 8 až 11, Mozilla Firefox od verze 3 až 27 (případně i novější), Google Chrome od verze 26 až 33 (případně i novější) a Opera od verze 12 až 20 (případně i novější).

Jakým způsobem jsou měřeny pauzy uživatelů?

Pokud je uživatel na počítači nečinný déle jak 5 minut (nepoužívá myš ani klávesnici), začíná se zaznamenávat pauza. Pauza se zaznamená také v případě, když je uživatelský účet na počítači uzamčen. Jestliže na stanici není přihlášen žádný uživatel, ale počítač je zapnut, tak nejsou měřeny ani pauzy.

Jak změnit typ síťové komunikace mezi monitorovanými počítači?

OptimUser nabízí dva způsoby komunikace (LAN, internet) mezi vyhodnocovací stanicí a monitorovanými počítači.
Pokud si přejete změnit typ komunikace, stačí na vyhodnocovací stanici spustit rozhraní OptimUser (např. pomocí zástupce na pracovní ploše) a kliknout na záložku „Nastavení“ -> „Průvodce nastavením…“.
Po změně typu komunikace bude stanicím s již nainstalovaným klientem OptimUser zasláno nové nastavení a pro případné nové stanice bude vygenerován nový instalační balíček OptimUser pro klienty.

Jaké jsou minimální požadavky na hardware a software pro používání programu OptimUser?

Operační systém: Windows XP SP3 32 bit, Windows Vista SP2 32/64 bit, Windows 7 SP1 32/64 bit, Windows 8/8.1 32/64 bit.Systémové součásti: Microsoft .NET Framework 4.0, KB971513 (pro Windows XP a Vista) V případě, že tyto součásti na systému nejsou nainstalovány, instalace OptimUser je dokáže automaticky doinstalovat, avšak instalace Microsoft .NET Framework 4.0 vyžaduje připojení k internetu a po instalaci může být vyžadován restart. Doinstalování aktualizace Windows KB971513 nevyžaduje připojení k internetu, ale po instalaci je vždy vyžadován restart.Procesor (CPU): 1,5 GHzOperační paměť (RAM): 512 až 1024 MB, dle verze operačního systémuVolné místo na disku (HDD): 300 MBDalší hardware požadavky: Síťové připojení

Je nutná přeinstalace kvůli změně licenčního čísla?

Po změně licenčního čísla není nutná přeinstalace programu OptimUser, protože nové licenční číslo se zapíše i do nastavení OptimUser pro klientské stanice, které se bude následně distribuovat klientským stanicím (jak přes místní síť, tak přes internet).Pokud byste si přáli OptimUser instalovat na další stanice, bude vám při změně licenčního čísla automaticky vygenerován nový balíček pro klientské stanice s novým licenčním číslem. Nový balíček bude uložen na vyhodnocovací stanici v umístění: „C:\Program Files\OptimUser\db\Installation“.

Jak lze nastavit pracovní dobu při vyhodnocování uživatelů?

Ve vyhodnocovacím rozhraní OptimUser je možné nastavit filtr pracovní doby po kliknutí na časové období s ikonou kalendáře v horním panelu. Zde je možné vybrat rozsah hodin i dnů, které mají být zahrnuty pro celkové vyhodnocení. Ve výchozím nastavení jsou zahrnuty všechny dny i hodiny.
Pokud si přejete, aby se nastavení změny tohoto filtru uložilo na stálo, stačí nastavení filtru změnit na domovském zobrazení (které se otevře po spuštění nebo lze na něj přejít přes ikonu domečku z pravého horního rohu) a po změně nastavení filtru úplně zavřít vyhodnocovací rozhraní OptimUser.
Po dalším otevření vyhodnocovacího rozhraní OptimUser bude načten filtr pracovní doby z předchozího zobrazení.

Je možné si prohlížet monitorovaná data i lokálně na stanicích?

Ano, i na monitorovaných klientských stanicích, které posílají data na vyhodnocovací stanici, se data převádí do lokální databáze. Na takové klientské stanici je možné otevřít vyhodnocovací rozhraní, ale nebude zde žádný zástupce pro jeho snadné spuštění, tudíž bude potřeba spustit program přímo z umístění:
„C:\Program Files\OptimUser\bin\GUI\OptimUser.exe“.
Po zadání vstupního hesla, které jste si vytvořili po instalaci programu OptimUser na vyhodnocovací stanici, vám budou zpřístupněny informace, které se na dané stanici lokálně sledovaly.

Kde jsou shromažďovány informace k vyhodnocení uživatelů?

Informace o činnostech uživatelů k vyhodnocení jsou po převodu do SQLite databáze ukládány v chráněném adresáři „C:\ProgramData\OptimUser\Sqlite“ (od Windows Vista) nebo v „C:\Documents and Settings\All Users\Data aplikací\OptimUser\Sqlite“ (Windows XP).S těmito daty není možné jakkoli manipulovat, pouze po přístupu do vyhodnocovacího rozhraní OptimUser a zadání hesla je pak možné označovat činnosti jako žádoucí, nežádoucí nebo neutrální.

Jakým způsobem je chráněn přístup do vyhodnocovacího rozhraní OptimUser?

Pro přístup do vyhodnocovacího rozhraní OptimUser je vyžadováno heslo, které jste si vytvořili po instalaci OptimUser na vyhodnocovací stanici nebo v případě jednoho domácího počítače právě po instalaci OptimUser na takovém počítači. Stejným heslem je pak chráněna i odinstalace programu OptimUser.

Jaký síťový port se používá pro přenos statistik o činnostech uživatelů?

Jestliže jsou počítače mezi sebou vzájemně propojeny v rámci lokální sítě (LAN), doporučujeme zvolit si přenos dat přes místní síť, kdy se využívá port 26523 protokolu TCP. Pravidlo pro tento port je ve Windows Firewallu vytvořeno automaticky během instalace programu OptimUser na daném počítači.
Pokud počítače nejsou vzájemně propojeny v rámci místní sítě, tak můžete pro přenos dat využít cloudové řešení, kdy jsou data v zašifrované podobě zasílána přes internet na portu 443 protokolu HTTPS.
Komunikaci zajišťuje služba využívající proces „ClientManagementService.exe“.

Proč nejsou vidět ve vyhodnocování aplikací také internetové prohlížeče?

Protože čas strávený prohlížením stránek přes internetové prohlížeče, které jsou podporovány, je již započítán ve vyhodnocení webů dle navštívených URL adres. Časy aplikací i webů jsou sčítány, ale kvůli přehlednosti a možnosti označování jednotlivých činností uživatelů jsou aktivity rozděleny právě na aplikace a weby.

Co znamená <No Domain> ve vyhodnocování webů?

Jedná se o aktivní čas, který uživatel strávil v internetovém prohlížeči (tedy aplikace prohlížeče byla spuštěna na popředí), ale přesto neměl zadanou žádnou internetovou URL adresu (tedy žádnou doménu). K tomu může dojít, když např. uživatel otevře novou prázdnou záložku v prohlížeči nebo si v prohlížeči zobrazí obsah z lokálního souboru (otevře HTML soubor z disku počítače).

Co mám dělat v případě ztráty nebo zapomenutí vstupního hesla do vyhodnocovacího rozhraní OptimUser?

V případě zapomenutí vstupního hesla nás prosím kontaktujte přes portál technické podpory na adrese http://support.sodatsw.cz/, kde vám po ověření sdělíme nouzový postup. Program OptimUser není možné ani odinstalovat bez znalosti vstupního hesla (dokud je platná licence, je chráněna i odinstalace programu).

Co mám dělat, pokud se na stanici nemonitorují uživatelské aktivity?

Nejdříve prosím zkontrolujte, jestli je na stanici platné licenční číslo, což můžete zjistit přes vyhodnocovací rozhraní OptimUser, které můžete spustit i lokálně na dané stanici přes „C:\Program Files\OptimUser\bin\GUI\OptimUser.exe“ a následně přes záložku „Nápověda“ -> „Informace o licenci…“. Pokud je licence platná, tak ve vyhodnocovacím rozhraní OptimUser také zkontrolujte, jestli má stanice zapnuto monitorování, a to přes záložku „Nastavení“ -> „Pokročilé nastavení…“, kde by měla být označena volba „Monitorování aktivit a vyhodnocování“.Zkontrolujte, jestli jsou spuštěny potřebné procesy pro provoz programu OptimUser, přičemž ty nejdůležitější jsou „UserService.exe“ a „LogServer.exe“. Spouštění těchto procesů může blokovat např. antivirová ochrana. Jestliže situace přetrvává, kontaktujte nás prosím přes portál technické podpory na adrese http://support.sodatsw.cz/.

Co se stane po vypršení licence programu OptimUser?

Po vypršení licence programu OptimUser dojde automaticky k ukončení monitorování uživatelských aktivit, ale program OptimUser zůstane v počítači nainstalován a bude možné používat i nadále vyhodnocovací rozhraní OptimUser, kde je možné pracovat s již načtenými informacemi.
Po vypršení licence nebude odinstalace programu OptimUser chráněna heslem.

Jaké jazyky podporuje program OptimUser?

Aktuální verze OptimUser je zatím pouze v českém jazyce. V blízké době plánujeme rozšíření především o podporu anglického jazyka.

Může sledovaný uživatel nějakým způsobem ovlivnit nastavení programu OptimUser?

Jednou z výhod programu OptimUser je, že uživatel nepozná, že je sledován. Neuvidí zástupce OptimUser na ploše, v nabídce programů ani ikonu v oznamovací oblasti. Bez znalosti hesla nemůže uživatel žádným způsobem ovlivnit nastavení OptimUser ani prohlížet již zaznamenané činnosti. Umístění OptimUser u uživatele je „C:\ProgramFiles\OptimUser\bin\GUI\OptimUser.exe“.

Jaké typy grafů umožňuje vyhodnocovací rozhraní OptimUser?

Lze vybírat ze dvou typů hlavního grafu – sloupcový a průběhový, přičemž po pravé straně je zobrazen ještě koláčový graf, znázorňující souhrn všech hodnot v procentech. Dále je možné si vybrat zobrazení hlavního grafu po hodinách, dnech nebo týdnech. Toto nastavení grafů lze měnit v horním panelu po pravé straně.

Nenašli jste odpověd na svůj dotaz? Kontaktujte nás.